Centrala Przewozów Regionalnych nie potwierdziła informacji, iż to z jej strony padł wniosek o redukcję liczby etatów w oddziale kujawsko-pomorskim z 432 do 277. Nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czyja to była inicjatywa.
W wyniku utraty przez PR od 15 grudnia realizacji przewozów na części linii w woj. kujawsko-pomorskim na rzecz Arrivy RP, zatrudnienie w oddziale PR w woj. kujawsko-pomorskim miało się zmniejszyć o prawie 200 pracowników, do 432 osób. Takie były efekty ustaleń dokonanych latem pomiędzy stroną związkową, urzędem marszałkowskim i radą nadzorczą PR, która zaakceptowała redukcję etatów właśnie do liczby 432. Niewielka w sumie redukcja etatów związana była z faktem, że planowano rozwój bazy serwisowej w Toruniu Kluczykach, która – w zamyśle ówczesnego dyrektora oddziału Waldemara Bachmatiuka – miała stać się jednym z największych tego rodzaju zakładów w Polsce. Bachmatiuk został jednak w połowie grudnia odwołany, a w kilka dni później jego następca Ryszard Cebulski poinformował załogę, że zatrudnienie na Kluczykach ma zostać ograniczone do 23 osób, a łączne zatrudnienie w oddziale ma się zmniejszyć z 432 do 277 etatów.
Decyzja ta wywołała reakcję central związkowych o rozpoczęciu 7 stycznia strajku w kujawskim oddziale PR, tymczasowo wstrzymaną na mocy pisemnej deklaracji nowego dyrektora, że do końca stycznia redukcji etatów na pewno nie będzie.
Z publikowanych wcześniej na portalu „Rynku Kolejowego” wypowiedzi Piotra Całbeckiego, marszałka woj. kujawsko-pomorskiego, jak również Leszka Miętka, przewodniczącego Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych, wynika jednoznacznie, iż zapowiedź redukcji etatów do 277 wyszła ze strony zarządu spółki. Informacji tych nie potwierdził jednak Michał Stilger z biura prasowego PR.
– Program restrukturyzacji Kujawsko-Pomorskiego Zakładu PR był przygotowywany przez kierownictwo tegoż zakładu. Dyrektor zakładu PR jest pełnomocnikiem zarządu, odpowiada tym samym za zawieranie umów z samorządami na świadczenie usług przewozowych. Zakres zadań przewozowych determinuje poziom zatrudnienia w danej jednostce wykonawczej, jaką jest zakład. Plan restrukturyzacji spółki zakłada bardzo dużą autonomię oddziałów, także w kwestii polityki kadrowej – powiedział Michał Stilger.
Zadane wprost pytanie, czy koncepcja redukcji etatów wyszła bezpośrednio ze strony zarządu PR, pozostało bez odpowiedzi. Na nasze pytania nie odpowiedział na razie także dyrektor Ryszard Cebulski. Pytaliśmy go m.in., jak będzie wyglądała sprawa liczby etatów w kujawsko-pomorskim oddziale PR po 1 lutego, jak również jak widzi on przyszłość zaplecza na Kluczykach.